środa, 2 września 2015

Chleb pszenno-żytni z maślanką

Delikatny w smaku, pyszny chleb maślankowy


Grunt to kiepskim dowcipem dzień zacząć :) [źródło: internet]
- Mężu, dokąd idziesz?
- Do sklepu, po chleb.
- Przecież mamy chleb!
- No to po igrzyska...
Dziś propozycja na chleb mocno nietypowy, bo z maślanką w składzie.  Wychodzi mięciutki, puszysty, nie kruszy się, i smakuje niebiańsko :)

Można tu eksperymentować z dodatkami różnych mąk. U mnie akurat w roli głównej mąka razowa żytnia.


Składniki na keksówkę o wymiarach 30x10x8cm (LxWxH):
  • 300g mąki pszennej - u mnie akurat tortowa
  • 100g mąki żytniej razowej - typ 2000 pelnoziarnista 
  • 3 czubate łyżeczki drożdży suchych (14g) - lub 30g drożdży świeżych
  • 200g maślanki
  • 1/2 szkl.wody - ciepłej
  • 2 łyżki płynnego miodu - u mnie ciemny, gryczany
  • 2 łyżeczki soli - płaskie
  • 2 łyżki oliwy
  • masło - do wysmarowania formy przed pieczeniem
  • kasza manna - do obsypania formy
  • maślanka - do posmarowania chleba przed pieczeniem


Jeśli używa się drożdży świeżych zamiast suchych, rozmieszać je w 1/2 szkl. ciepłej wody z 1 łyżeczką mąki i 1 łyżką miodu. Odstawić do wyrośnięcia na 10 min. w ciepłe miejsce aż rozczyn "ruszy". Używać wysokiego naczynia i pilnować, gdyż drożdże kipią ;) Taki rozczyn dodać następnie do reszty składników.

W przypadku wykorzystania drożdży suchych, nie trzeba ich wcześniej rozpuszczać w wodzie. Prostota ich wykorzystania polega właśnie na dodaniu do reszty składników, bez uprzedniej "obróbki" w postaci rozczynu. Przepis w dalszej części opiera się właśnie na drożdżach suchych.

W dużej misce wymieszać razem obydwie mąki, drożdże i sól. Stopniowo dodawać składniki płynne: miód, oliwę, maślankę i ciepłą wodę.
 
Wyrabiać ciasto przez ok 10 minut, do dokładnego połączenia składnikó i uzyskania większej elastyczności ciasta - leniwiec kuchenny może tu użyć miksera z mieszadłami hakowymi (nie trzepakami). Ciasto chlebowe wyjdzie raczej mało zwarte i mocno klejące. Odstawić je w misce przykrytej ściereczka kuchenną ciastem na ok. 1 godz. do wyrośnięcia - podwojenia objętości.

Formę keksową o wymiarach 30x10x8cm (LxWxH) wysmarować masłem i obsypać kaszą manną - kasza manna jest tu lepsza niż bułka tarta, zrobi się z niej chrupiąca skórka i nie ma tendencji do przypalania się, w przeciwieństwie do bułki. 

Wyrośnięte ciasto chlebowe krótko zagnieść, w celu odgazowania. Rozciągnąć w rękach w podłużny walec i przełożyć je do formy. Odstawić w ciepłe miejsce na kolejną ok 1 godzinę do wyrośnięcia - pod przykryciem ze ściereczki kuchennej. 

Tuż przed pieczeniem wierzch chleba ponacinać na skos ostrym nożem i posmarować maślanką. 

 
Wstawić do nagrzanego do 170C piekarnika i piec ok. 35-45 minut (w 1/3 wysokości, w opcji góra-dół, bez termoobiegu) - sprawdziłam metodą prób i błędów, że czas pieczenia mocno zależy od posiadanego piekarnika: gazowy/elektryczny, stary/nowy itp. itd.- nie ma innej rady, chleba przy pieczeniu trzeba po prostu pilnować...

Gotowość chleba sprawdzać testem "suchego patyczka". Studzić wyjęty z blaszki na metalowej kratce, by dokładnie odparował.

Zajadać ze smakiem :)



Pięknie dziękuję SMAKEROWI za mianowanie mojego chleba Przepisem Dnia 05.09.2015. 


20 komentarzy:

  1. Odpowiedzi
    1. Dzięki piękne! :) A do tego samemu robione ogórasy małosolne, mmmhhmmm, mniam! :D

      Usuń
  2. Delikatna przesada z ilością drożdzy i innych składników np.ilość soli , tyle to wystarczy na 1.5 kilo mąki.I tyle komentarza.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z racji ciężkiej maślanki wolałam być przezorna. 14g suchych drożdży to wcale nie tak dużo przy dużym bochenku chleba, raptem o kilka gram więcej, niż w standardowym przepisie (9-10g czyli 2 łyżeczki). Ilość soli jest odpowiednia do smaku chleba, zwłaszcza że równoważy ją miód, mniej soli i chleb byłby mdły. Będę wdzięczna na przyszłość za podpisywanie się pod komentarzem, a nie zostawianie anonima...

      Usuń
  3. Witam.Nie mieszkam w Pl (Wlochy poludniowe) i maslanka tu jest nie do kupienia,czy moge ja zamienic na kefir lub jogurt naturalny bez szkody dla przepisu? Pozdrawiam.Kinga

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobry pomysł z zamianą na kefir. A może pół na pół z jogurtem? Sama tak wypróbuję następnym razem :)

      Usuń
  4. Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.K

    OdpowiedzUsuń
  5. Najlepszy chleb jaki jadłam. Wyszedł cudowny

    OdpowiedzUsuń
  6. Chlebek upieczony wg przepisu, jak na razie studzi się i wygląda ładnie.
    Jak pukałam od spodu nie było głuchego odgłosu i się wystraszyłam, pomyślałam pewnie zakalec i szybko ukroiłam kromkę a tu niespodzianka, chlebek ładnie upieczony:-)

    OdpowiedzUsuń
  7. Będę piekła myślę że mi się uda ale ja nie.moge używać maki pszennej więc bedzie żyto i orkisz

    OdpowiedzUsuń
  8. Dopiero zaczynam przygode z pieczeniem chleba.Dzisiaj nastawiam zakwas,wiec musze poczekac kilka dni.Jak uda mi sie kupic w poniedziałek odpowiednie mąki i maślankę to natychmiast piekę ten chlebek.Dzięki za przepis,myslę,ze będzie pyszny chlebuś.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam 👋🤓
    Zrobiłam chleb wg Twojego przepisu i jest smaczny i miękki. Zrobiłam go w naczyniu UltraPro stąd inny kształt. Dziękuję za fajny i łatwy przepis

    OdpowiedzUsuń
  10. Kobieto
    Wygląda na na to, że nie piekłas
    Tego chleba tylko zrobiłaś fotki.
    Z tych składników masy jest dużo więcej wypływa podczas pieczenia a ciasto rośnie dużo szybciej. Nie wiem jak w smaku bo jeszcze się piecze.
    Konsystencja ciasta klejące bardzo wolne nie da się zarobić
    Jak dla mnie to beznadzieja.

    OdpowiedzUsuń
  11. Kobieto piękne fotki to nie pieczenie w realu. Najpierw wypróbuj a potem publikuj.

    OdpowiedzUsuń
  12. Robiłam chlebek już dwa razy jest przepyszny😍😍😍

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja ten chleb robię na oko czyli jak jest zbyt luźny to dosypuje mąki i jak ciasto po wyrobieniu jest zwarte nie rozlazła papka to chleb wychodzi świetny ,jeśli ciasta jest zbyt dużo na keksówkę to można wziąć większą foremkę albo ulepić bułki ,mi jak zostanie ciasto to robię z niego chlebowe pizzerinki ,cudowna alternatywa dla zwykłej pizzy , a jak ktoś nie zna pofsta owych zasad wypieku to niech najpierw zdobędzie wiedzę a potem krytykuje.to naprawdę jest pieczenie na zdrowy chłopski rozum . A chleb na maślance ma tą cudowną cechę że długo nie czerstwieje i nawet po tygodniu nadaje się do jedzenia

    OdpowiedzUsuń
  14. Wiedzę mam wystarczającą a ciasto po wyrośnięciu klei się i nie sposób go zarobić. Owszem chleb jest bardzo smaczny. Moim zdaniem jesli serwuje się przepis to powinno się dokładnie opisać co należy robić, podstawowa wiedza tu nie pomoże.

    OdpowiedzUsuń
  15. Chleb pyszny chociaż jak dla mnie trochę za słodki. Następnym razem dam 1 łyżkę miodu. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  16. Cześć, właśnie wypróbowałam ten przepis i jest naprawdę bardzo dobry. Nie miałam mąki żytniej tylko orkiszową i miód lipowy, dlatego chlebek wyszedł trochę jaśniejszy ale bardzo, bardzo smaczny. Może faktycznie mogłoby być jak dla mnie trochę mniej soli, ale cała reszta jest ok. Super przepis

    OdpowiedzUsuń

Miło, że wpadłeś. Proszę, zostaw po sobie ślad... Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :)

Wersja do druku

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...