Powszechnie dostępne składniki, prostota wykonania, szybkość przyrządzenia i smaczny efekt!
Z zasady odczuwam wstręt do automatów do chleba. Uważam, że nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż samemu wyrobiony, osobiście dopieszczony, w blaszce upieczony, chleb domowy :) Chleb piekę własnoręcznie od ponad roku, a zaczynałam od tego przepisu: Chleb z ziarnami na zakwasie.
Przyznaje szczerze że jestem leniwcem kuchennym, lubię gotować prosto, szybko i wygodnie. Hołduję więc przekonaniu, że im mniej czasu i pracy wymaga ode mnie przygotowanie ciasta chlebowego, a efekt końcowy nadal wychodzi smaczny, tym lepiej.
Często przeszukuję przestworza netu polując na nowe, "chlebowe" inspiracje. Ostatnio trafiłam na ten rarytasik: Prosty przepis na chleb domowy. Przepis zawiera wszystko to co lubię: powszechnie dostępne składniki, prostota wykonania, szybkość przyrządzenia. Musiałam go wypróbować - choć z lekkimi modyfikacjami - i się nie zawiodłam! Chleb wyszedł pyszny, a samo przygotowanie nie wymagało dużo wysiłku.
Składniki na blaszkę o wymiarach 30x12x10 cm (LxWxH) - choć następnym razem wykorzystam węższą formę aby chleb wyszedł wyższy:
- 350g mąki pszennej - u mnie akurat tortowa
- 150g mąki pszennej pełnoziarnistej - typ 1850 graham drobna
- 3 i 1/2 łyżeczki drożdży suchych (14g)
- 2 łyżeczki cukru
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżki otrębów - u mnie akurat pszenne
- 2 łyżki płatków owsianych górskich - następnym razem zamienię chyba jednak płatki na otręby, bo nie wszystkie płatki do końca się rozpiekły
- 2 i 1/2 szkl. ciepłej wody (450ml) - jeśli używa się samej mąki pszennej, bez mieszania z razową czy pełnoziarnistą, wystarczy 400 ml wody
- przyprawy suszone do smaku – 1 łyżka bazylii, 1 łyżka oregano, 1 łyżeczka pikantnej przyprawy greckiej - można zastąpić ziołami prowansalskimi, 1 łyżeczka słodkiej papryki, 1 łyżeczka ostrej papryki – polecam eksperymentować wedle własnego uznania, lub w ogóle zrezygnować z przypraw, też wyjdzie smacznie
- masło - do wysmarowania formy przed pieczeniem
- kasza manna - do obsypania formy
- oliwa - do posmarowania chleba przed pieczeniem
W dużej misce wymieszać wszystkie składniki sypkie: mąki, otręby, płatki owsiane, drożdże, sól, cukier, przyprawy. Drożdży suchych nie trzeba wcześniej rozpuszczać w wodzie, prostota ich wykorzystania polega właśnie na dodaniu do reszty składników, bez uprzedniej "obróbki" w postaci zaczynu.
Dolać ciepłą wodę i dokładnie wymieszać dużą łyżką do uzyskania zwartej masy. Odstawić w ciepłe miejsce pod przykryciem - ściereczka kuchenna - do wyrośnięcia na 30 minut.
Foremkę keksową wysmarować masłem i obsypać kaszą manną - kasza manna jest tu lepsza niż bułka tarta, zrobi się z niej chrupiąca skórka i nie ma tendencji do przypalania się, w przeciwieństwie do bułki.
Wyrośnięte ciasto chlebowe krótko zagnieść. Przełożyć je do formy i odstawić w ciepłe miejsce na kolejne 30 min do wyrośnięcia - pod przykryciem ze ściereczki kuchennej.
Tuż przed pieczeniem wierzch chleba posmarować oliwą - można też dodatkowo posypać otrębami, płatkami owsianymi lub ziarnem słonecznika.
Piekarnik rozgrzać do 200C piekarnika i wstawić wyrośnięty chleb. Piec ok 1 godziny w 1/3 wysokości piekarnika, w opcji góra-dół, bez termoobiegu - jeśli chleb od góry zbyt mocno się przypieka, przykryć go folią aluminiową.
Chleb studzić wyjęty z blaszki na metalowej kratce.
Zajadać jeszcze ciepły, najlepiej posmarowany masłem - w międzyczasie stoczyć zażartą walkę z Panem Mężem o pierwszy, najbardziej chrupiący kawałek czyli "piętkę" :)
Inne moje "chlebowe" eksperymenty poniżej:
- Chleb z ziarnami na zakwasie
- Chleb cebulowy
- Chleb pomidorowy
- Chleb czosnkowy z tymiankiem, rozmarynem i kroplą oleju rzepakowego
- Zielony chleb cukiniowy
- Hätäleipä - Fiński chleb awaryjny z orzechami
- Fiński chleb błyskawiczny - wersja z migdałami
- Chleb z cukinią i porem
- Chleb ze świeżymi pomidorami i ziołami
- Pikantny chleb dyniowy
- Chleb pełnoziarnisty z serem feta
- Chleb dyniowy z mąką kukurydzianą
- Chleb nadziewany szpinakiem i serem feta
- Chleb ziołowy ze szczypiorkiem, czosnkiem i suszonymi pomidorami
SMAKER czuje zapach mojego chleba również i na Fejsie :)
Wspaniały chlebuś. Uwielbiam piec domowe pieczywo :-)
OdpowiedzUsuńJa też! :D Tak już się przyzwyczaiłam do własnego pieczywka, że na kupne kręcę nosem :P
UsuńDomowy zawsze najlepszy :D
OdpowiedzUsuńOj prawda to! :D
UsuńWitam, chciałabym się dowiedzieć jak to jest z tą wodą ciepłą bo piszesz 2 i 1/2 szklanki (450 ml) a 450 ml to będzie tak mniej więcej 1 i 3/4 szklanki wody. Będę robić pierwszy raz chleb i chciałabym tak wszystko dokładnie wiedzieć :) pozdrawiam. Fajny blog
OdpowiedzUsuńSorry, mój błąd. Szklanka jakiej użyłam była znacznie mniejsza niż ta typowa. Proszę się sugerować wskazana wielkością w ml. Z wodą raczej ostrożnie, dolewać po trochu, zawsze można jeszcze dolać, ale odlać już niestety nie da rady...
Usuń52 year-old Help Desk Operator Jamal Govan, hailing from Le Gardeur enjoys watching movies like The Private Life of a Cat and Mushroom hunting. Took a trip to Madriu-Perafita-Claror Valley and drives a Optima. jego wyjasnienie
OdpowiedzUsuń