Mamy kwiecień, wiosna w pełni. Powoli budzimy się z zimowego leżakowania i coraz częściej z paniką sięgamy myślami do nadchodzącego lata i naszej, nieprzygotowanej na letnie stroje, sylwetki - ...jakiej sylwetki?...
Zaczynamy więc gorliwie wertować mądre książki i poradniki o odchudzaniu, pytać o radę Wujka Google i konsultować nawyki żywieniowe z koleżanką, której zazdrościmy wysmukłej figury. Nasz plan odżywiania dotykają nieuchronne zmiany. Dwa razy się zastanawiamy, zanim sięgniemy po ukochaną pralinkę, czy kawałek ulubionej czekolady. Do codziennej diety włączamy wiele nowych i wspomagających odchudzanie produktów. Jednym z nich są niewątpliwie otręby! Do moich ulubionych należą tu zwłaszcza otręby pszenne.
Otręby pszenne posiadają wszystkie podstawowe składniki pokarmowe: węglowodany, białko, tłuszcze, witaminy i sole mineralne. Dostarczają więc kompleksowo niezbędnych wartości odżywczych. Mają wyjątkowo dużo błonnika oraz niewielką ilość przyswajanych cukrów, więc skutecznie aktywują metabolizm i skracają czas przebywania jedzenia w przewodzie pokarmowym.
Jednak włączając otręby do diety, należy pamiętać nie tylko o ich zaletach, ale też i o pewnych wadach. W konsumpcji otrębów nie można przedobrzyć. Najważniejszy problem to zawartość w nich kwasu fitynowego, który utrudnia wchłanianie wapnia, żelaza, cynku. Obecna celuloza i pektyny również zmniejszają wchłanianie wapnia. Zaleca się więc spożywanie maksymalnie 2-3 łyżek otrębów na dzień. Ważne jest, aby nie spożywać tej ilości w jednym posiłku, tylko rozłożyć na cały dzień. Otręby wiążą silnie wodę, pęczniejąc i wypełniając żołądek, jedząc je należy więc zwiększyć ilość wypijanych płynów, aby nie podrażnić jelit i po prostu sobie nie zaszkodzić. [źródło: Jaśmina w kuchni, portal.abczdrowie.pl]
Składniki na 2 porcje:
- 1 duży kefir [400g]
- 1 banan
- 1 gruszka
- 1 łyżeczka płynnego miodu - choć można pominąć, bo banan sam w sobie jest mocno słodki
- 1-2 łyżki otrębów pszennych
Do blendera wrzucić obrane i pokrojone na mniejsze kawałki owoce. Dodać miód i otręby owsiane. Zalać całość kefirem. Zblendować. Odstawić na 10 minut, aby otręby napęczniały i zmiękły.
Koktajl wyśmienicie sprawdza się na II śniadanie - smacznie i zdrowo wypełnia żołądek :)
Uwielbiam taki koktajl! Dodaję jeszcze szczyptę cynamonu :)
OdpowiedzUsuńDobry pomysł z tym cynamonem! Też tak następnym razem wypróbuję :)
UsuńKochana pijemy na zdrowie, na zdrowie a nie dla sylwetki. Ja uwielbiam takie koktajle :-)
OdpowiedzUsuńNa zdrowie jak najbardziej! ale jeśli i sylwetka przy tym się trochę wyrzeźbi - nie zaszkodzi :P
UsuńZrobiło się smakowicie :>
OdpowiedzUsuńDziękuje i cieszę się, że podzielasz moje smaki :)
UsuńMniam wygląda przepysznie, mam nadzieję że tak też smakuje :))
OdpowiedzUsuńSuper artykuł!
OdpowiedzUsuń