niedziela, 22 czerwca 2014

Hätäleipä - Fiński chleb awaryjny z orzechami

Z cyklu... smaki krajów nordyckich




Przepis na ten niezwykle ciekawy chlebek podpatrzyłam na Pracowni Wypieków, gdzie przedstawiany jest jako "...chleb na sytuacje awaryjne, kiedy nie ma czasu na długie wyrastanie". Nazwa ta ma korzenie w języku fińskim gdzie słowo Hätä oznacza 'awarię', a leipä - 'chleb'.

Mój chlebek przeszedł pewne modyfikacje w stosunku do oryginału. Nie posiadałam akurat melisy, więc zamieniłam ją na ciemny miód gryczany. Dodatkowo dodałam orzechów włoskich, by połączyć lekko słodkawe pieczywo właśnie ze smakiem orzechowym. Z racji, iż moje odważanie na gramy zaskutkowało w większej ilości mąki - niż odmierzanie na szklanki z oryginału - dodałam też więcej wody.


Ponieważ ten szybki wypiek z zasady miał krótko wyrastać, miąższ ma średniej puszystości i nie wychodzi zbyt wysoki. Ale przez to jest bardziej wilgotny niż typowy chleb drożdżowy. Takie pieczywko dnia codziennego. Ale jaki pyszne! :)

Składniki na 1 okrągły bochenek o średnicy ok. 22 cm:
  • 100g mąki żytniej razowej
  • 300g mąki pszennej - u mnie luksusowa typ 550 polecana do wypieków drożdżowych
  • 2 i 1/2 łyżeczki suchych drożdży (9g)
  • 1 łyżeczka soli
  • 2 łyżki ciemnego miodu gryczanego + do posmarowania chleba przed pieczeniem
  • 1 łyżka oleju + do wysmarowania formy przed pieczeniem
  • 275ml ciepłej wody - u mnie zwykła "kranówa" 
  • 100g orzechów włoskich - grubo posiekanych nożem
  • otręby - do obsypania formy i posypania chleba

W dużej misce wymieszać mąkę żytnią z solą, miodem, drożdżami, olejem i wodą. Stopniowo dodawać przesiana mąkę pszenną - przesianie sprawia, iż wpuszcza się bąbelki powietrza i ciasto lepiej rośnie.

Zagnieść na elastyczne, dość luźne ciasto - leniwiec kuchenny może tu użyć miksera z mieszadłami hakowymi (nie trzepakami).
Na końcu dołożyć posiekane dość grubo orzechy i wgnieść je w ciasto.

Tortownicę o średnicy 22cm wysmarować olejem i obsypać otrębami - u mnie akurat orkiszowe. Uformować okrągły chlebek i ułożyć w foremce. O
dstawić w ciepłe miejsce na ok. 1 godz. do wyrośnięcia. W mieszkaniu miałam akurat dość zimno, więc aby ciasto szybciej urosło, nastawiłam piekarnik na 50C (góra-dół), otworzyłam drzwiczki i na tychże drzwiczkach postawiłam blaszkę z ciastem.

Tuż przed pieczeniem wierzch chleba posmarować roztworem miodu i wody - 1 łyżeczka miodu na 2 łyżeczki wody - oraz posypać otrębami.

Piekarnik nagrzać do 230C, spryskać intensywnie wodą - wylać też trochę wody na dno, by zintensyfikować parowanie - i wstawić blaszkę z chlebem - dolny poziom piekarnika w opcji góra-dół (bez termoobiegu). Po 10 min. zmniejszyć temperaturę do 200C i dopiekać kolejne 25 min. - 30 min jak wskazuje oryginalny przepis to wg. mnie trochę za długo, mój chlebek zbytnio się przyrumienił, następnym razem będę ściśle trzymać się 25 min.


Chlebek studzić wyjęty z blaszki na metalowej kratce.


Miód i orzechy świetnie się tu komponują. Chlebek wyszedł rewelacyjny w smaku. Na dodatek "uśmiechnął" mi się baaaardzo szeroko :) 


 Skandynawskie lato 2014 Skandynawskie lato 2014

8 komentarzy:

  1. Odpowiedzi
    1. Pod mój gust - wyborny! Uwielbiam słodkawe od miodu chlebki :) I te orzechy! Mniam :) Zachęcam do wypróbowania przepisu :)

      Usuń
  2. Bardzo ciekawy chlebek :-) ja piekę na zakwasie z kaszą gryczaną :-) lubię jej smak :-) chlebuś wygląda pysznie :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie wpadł mi w oczy niejeden już przepis na bazie kaszy gryczanej i ochota mnie bierze wypróbować. Uwielbiam eksperymentować z pieczywem :D Dzięki za ciepły odbiór :)

      Usuń
  3. Właśnie upiekłam ten przepyszny chlebek. Jest doskonały. Polecam wszystkim . Pozdrawiam-Patrycja

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę że chlebek smakuje :) Zapraszam do wypróbowania innych przepisów na chleb i nie tylko :) Pozdrawiam serdecznie Pani Patrycjo! :)

      Usuń
  4. Skandynawowie mają świetne przepisy na chleb. Ja też robiłam jeden z orzechami kiedyś, był wspaniały. Ten jest super, bo wymaga mniej pracy. Zapraszam do dodawania kolejnych przepisów do mojej akcji skandynawskiej ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Piękne dzięki za dobre słowo! :) Uwielbiam ten typ chlebka, bo faktycznie jest błyskawiczny w wykonaniu. Choć uroda jego taka, iż za mocno nie wyrasta i jest dość zwarty w środku. Ale jaki smaczny!!! Ostatnio piekłam inną jego wariację z melasą zamiast miodu i migdałami zamiast orzechów - wkrótce pojawi się na blogu :) Na pewno też dodam go do Twojej akcji - bardzo mi się takie skandynawskie pieczenie podoba :)

      Usuń

Miło, że wpadłeś. Proszę, zostaw po sobie ślad... Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :)

Wersja do druku

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...